Ochotnicza Straż Pożarna

Jednostka OSP Janczewo powstała w 1949 roku, a na jej czele stanął mieszkaniec wsi pan Waleryszak. Szeregi OSP Janczewo zasiliło 11 członków pochodzących z Janczewa i okolic. Czasy te odznaczały się słabym wyposażeniem w mechaniczne pojazdy gaśnicze; do gaszenia pożarów wyjeżdżał wówczas konny wóz strażacki zaopatrzony w pompę ssąco-tłoczącą. Należy pamiętać, że nie był to sprzyjający okres w historii Polski. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w działaniach ze strony władzy w stosunku do ochotniczych straży pożarnych, które zostały zepchnięte do funkcji pomocniczych.
Od momentu powstania do dnia dzisejszego jednostka zmieniała swoją lokalizację trzykrotnie. Obecnie siedziba OSP Janczewo mieści się w przystosowanym budynku z 1903 roku, będącym niegdyś własnością Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Sprzęt gaśniczy, którym początkowo dysponował zastęp strażacki pozostawiał wiele do życzenia. Pierwszym samochodem gaśniczym, który wyjeżdżał do pożarów po transformacji ustrojowej był Żuk wyprodukowany w lubelskiej Fabryce Samochodów Ciężarowych. Pojazd ten służył strażakom do 1992 roku, wtedy zastąpiono go Starem 244. Przełomowy okazał się rok 1995, kiedy to jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Fakt ten przede wszystkim spowodował pozyskanie nowocześniejszego sprzętu dla jdnostki. Przeobrażenia społeczne, kulturowe i polityczne otworzyły także drogę paniom, które obecnie mogą służyć czynnie w jednostkach strażackich.

Dziś OSP Janczewo składa się dziś z 39 członków – 31 druhów i 8 druhen, z czego 30 członków (27 panów i 3 panie) mają przeszkolenie do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Funkcję prezesa pełni od lat Pan Wojciech Wołoszczuk, natomiast Naczelnikiem OSP  Janczewo jest Pan Zygmunt Rogoziński. Zaplecze techniczne obecnej jednostki jest bogatsze. Strażacy mają do dyspozycji Stara 244 z 1989 roku, Tatrę T148 z 1974 roku, Volkswagena T4 z 1991 roku oraz łódź płaskodenną z silnikiem spalinowym. Ponad to w skład wyposażenia zastępu wchodzą: węże, prądownice, czujniki wielogazowe do wykrywania tlenku węgla i innych gazów niebezpiecznych, pirometr graficzny, aparaty oddechowe z maskami, sprzęt ratownictwa drogowego i medycznego oraz inne niezbędne oprzyrządowania do prowadzenia akcji ratunkowych.
Tradycja OSP Janczewo jest wieloletnia i niezwykle bogata. Członkowie lokalnego zastępu angażują się nie tylko w akcje gaśniczo-ratunkowe, ale i społeczne. Od lat wspierają działania lokalnej społeczności oraz sami organizują imprezy integrujące mieszkańców Janczewa.
Warto wspierać takie jednostki, bowiem dbają o nasze bezpieczeństwo i ratują nasze życie. Nasz oddział strażacki boryka się niestety z wieloma problemami  (np.: brak ogrzewania w remizie, w związku z czym strażacy nie mogą trzymać w budynku swoich mundurów). Wiele do życzenia pozostawia także zaplecze techniczne, które z całą pewnością wymaga wymiany.

Bieżące informacje dotyczące działalności OSP Janczewo można uzyskać na OSP JANCZEWO.

 Pierwsi założyciele OSP Janczewo. Zdj. dzięki uprzejmości Pana Piotra Pernala.

Pierwsi założyciele OSP Janczewo. Fot. zbiory własne Pana Piotra Pernala.

straz1

Remiza strażacka OSP Janczewo. Fot. za OSP Janczewo

OSP Janczewo podczas zawodów powiatowych 24.06.2012. Drużyna OSP Janczewo zajęła wówczas 3 miejsce. Fot. zbiory własne Pana Piotra Pernala.

OSP Janczewo podczas zawodów powiatowych 24.06.2012. Jednostka OSP Janczewo zajęła wówczas 3 miejsce. Fot. zbiory własne Pana Piotra Pernala.

Informacje dotyczące OSP Janczewo dzięki uprzejmości Pana Zygmunta Rogozińskiego zabrała i opracowała Patrycja Trzosek.