Historia Janczewa

Janczewo-pow.Gorzów

Dwór w Janczewie. Materiały własne autora.

HISTORIA WSI
Wieś położona w gminie Santok powiatu gorzowskiego. Po raz pierwszy wymieniona w 1298 roku. W tym czasie wieś należała do rycerzy- von Reinecke oraz Marcusa von Wulkow, do któych należały również: Dzieduszyce, Lubno oraz Karsko. Pomiędzy 1440 a 1650 rokiem właścicielem wsi były rody: von Strauss, von Platow i von Unruh. W 1500 roku wymieniana jest rodzina von Ruhlicke, będąca w posiadaniu drugiego majątku w Janczewie oraz będąca właścicielem wsi Gralewo. W 1675 roku wieś należy do Dietricha von der Marwitz, ale już w 1714 roku zostaje zakupiona przez Friedricha Wilhelma von Schoening z Tuczna. Przy zakupie Janczewa dokonał również zakupu majątku w Santoku oraz w Gralewie. Po 130 latach w 1842 roku dobra w Janczewie przejmuje zięć ostatniego z von Schoening, Otto Werner hrabia von der Schulenburg-Lieberose. W 1864 roku dobra zakupił Friedrich-Wilhelm hrabia von der Recke von Volmarstein. Prawdopodobnie po krótkiej dzierżawie majątku przez hrabiego von Gersdorf, dobra przejmuje szwagier hrabiego von der Recke, Philipp baron von Carnap-Bornheim/1826-1879/. Był on członkiem rycerskiego, świeckiego już zakonu joannitów, który skupiał w swoich szeregach niemiecką szlachtę wyznania ewangelickiego, zajmującą się działalnością charytatywną. Od tego czasu do 1945 roku dobra należały do rodziny baronowskiej von Carnap-Bornheim. Rodzina von Carnapów skoligacona była z von Cranach`ami z Holandii oraz z von Klitzing`ami, właścicielami Sosen do 1945 roku.

Strauss Unruhe-3 Rulicke-4 Marwitz-4
von-Schoening Schulenburg-3 Recke-von-Volmerstein-von-der
 nast

ZESPÓŁ DWORSKO-PARKOWO-FOLWARCZNY
Zespół składał się z: dworu, parku oraz folwarku. Pierwsza siedziba dworska powstała w 1780 roku za czasów rodziny von Schoening. Prawdopodobnie przebudowana i rozbudowana w 1830, kolejne przebudowy miały miejsce za czasów ostatnich właścicieli. Dwór przetrwał wojnę w stanie nienaruszonym. W latach 50-tych był już w stanie trwałej ruiny z zawalonym dachem, rozebrany na początku lat 60-tych. Obok stała wybudowana w stylu neogotyckim w 1880 roku kaplica-mauzoleum rodziny von Carnap-Bornheim. Niestety w latach 50-tych uległa dewastacji i późniejszej rozbiórce. Po założeniu pozostał park o wielkości ok. 5 ha oraz zabudowania folwarczne. Po śmierci żony Constantin prawdopodobnie nigdy już nie powrócił do Janczewa, a prowadzeniem gospodarstwa zajmowała się administracja powołana przez niego. Constantin Philipp baron von Carnap-Bornheim w 1945 roku wyjechał do Egiptu gdzie zmarł dnia 13 maja 1969 roku we włoskim szpitalu w miejscowości Abbasieh, w wieku 94 lat.

 Janczewo-pow.-Gorzów-lubuskie1  Janczewo-administracja-maąjtku

Historia pewnego zdarzenia
Dnia 15.08.1928 roku wydarzeniem na skalę międzynarodową był pogrzeb Marthy von Carnap-Bornheim, żony Konstantina Philippa Ottomara Gerarda von Carnap-Bornheim, zmarłej w Neapolu dnia 24.06.1928 roku i stamtąd przewiezionej w trumnie do kościoła katolickiego na ulicy Warszawskiej w Gorzowie Wlkp./Lansberg a.Warthe/. Świadectwem śmierci w Neapolu jest dokument-paszport przewozu zwłok przez pół Europy, wydany rodzinie. Marthe baronowa von Carnap-Bornheim, żona ostatniego właściciela majątku janczewskiego, zmarła w willi Carnap w Neapolu przy Via Posillipo Nr 50. Było to największe wydarzenie w historii Janczewa i jedno z ważniejszych w przedwojennej historii Gorzowa.

 Janczewo-paszport-przewiezienia-zwłok

Pani Martha von Carnap-Bornheim urodzona 07.01.1877 roku w Paryżu jako Marthe Frezet de Longpre. Była trzykrotnie mężatką:
1. za Louis Francois Paul Bounin/26.11.1891/. Z tego związku miała córkę Francois Anne Bounin.
2. Aly Haidar Fazil Pasha, książę Egiptu, pierwszy kuzyn króla Egiptu Fuada I. Z tego związku miała dwóch synów- Said Fazil i Ibrahim Fazil. Po rozwodzie z mężem w 1908 roku, ustanowiona księżniczką przez króla Khedive Abbas Hilmi II-go.
3. Dnia 19 czerwca 1912 roku w Westminster Registry Office w Londynie wyszła za mąż za Constantina Philippa barona von Carnap-Bornheim. Małżeństwo bezdzietne.

Janczewo-gm.-Santok-pow.-Gorzow-Wlkp-lubuskie Screen-Shot-100

FOLWARK BERGOBEN

Na końcu wsi przy drodze w kierunku na Zdroisk znajdował się drugi folwark zwany do 1932 roku „Vw. Bergoben”. Niestety nic nie wiadomo o właścicielach.

Screen-Shot-102 Screen-Shot-101

Autorem powyższego opracowania jest Pan Jerzy Dubiel, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie tekstu i materiałów graficznych. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z innymi,  wyjątkowymi opracowaniami Autora na stronie www.zamkilubuskie.pl